Історія кафедри психології
Кафедра психології була створена у 1986 р. в результаті реорганізації кафедри педагогіки та психології хіміко-біологічного факультету. З 1997 р. кафедра входить до складу соціально-гуманітарного факультету, з 2013 р. – до Навчально-наукового інституту соціально-педагогічної та мистецької освіти. У складі цього інституту з 2002 по 2015 рр. науково-освітню діяльність здійснювали кафедра загальної психології та кафедра практичної психології, які у 2015 р. були об’єднані у кафедру психології.
Склад кафедри у 2010 р.
Упродовж трьох десятиріч кафедру очолювали: к.психол.н., доцент Марковець Л.М., к.психол.н., доцент Марковець Г.В., к.пед.н., доцент Добровольська Л.П., д.філос.н., професор Троїцька Т.С., д.психол.н., професор Бочелюк В.Й. У 2017 р. завідувачем кафедри психології було призначено к.психол.н., доцента Фалько Н.М.
Цей період знаменується активною роботою викладачів з науково-дослідницької, навчально-методичної, культурно-просвітницької діяльності та удосконалення матеріально-технічної бази кафедри і університету, що сприяло розширенню освітнього простору кафедри, ліцензуванню та акредитації напряму підготовки «Практична психологія» за різними освітньо-кваліфікаційними рівнями.
Впродовж останніх років досвід і знання майбутнім психологам передає досвідчений колектив висококваліфікованих фахівців. У різні роки на кафедрі працювали д.психол.наук, проф. Бочелюк В.Й., д.філос.н., проф. Троїцька Т.С., д.філос.н., проф. Троїцька О.М., к.психол.н., доц. Михайленко Л.М., к.пед.н., доц. Добровольська Л.П., к.пед.н., доц. Аверіна К.С., к.філософ.н., доц. Семікін М.О., ст.викл. Медвідь І.В., ст.викл. Третякова І.С.
Насьогодні навчальний процес забезпечують завідувач кафедри, к.психол.н., доц. Фалько Н.М., д.психол.н., доц. Ковальова О.В., к.психол.н., доц. Денисов І.Г., к.психол. н., доц. Гузь Н.В., к.психол.н., доц. Прокоф’єва О.О., к.психол.н., доц. Шевченко С.В., к.психол.н., доц. Кочкурова О.О., к.мед.н., доц. Мельникова С.В., ст.викл. Варіна Г.Б., ст.викл. Титаренко О.І., ст.викл. Каткова Т.А., Надійними помічниками в роботі викладачів є лаборанти кафедри: Семенова Т.А., Гармаш Д.І., Дубяга В.
На сьогодні кафедра забезпечує викладання понад 50 дисциплін за спеціальністю 053 Психологія за двома освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського) рівня: Психологія. Психологічне консультування, Психологія. Клінічна психологія та однією освітньо-професійною програмою другого (магістерського) рівня: Психологія. Практична психологія.
Становлення ОП тісно пов’язане з історією кафедри психології. Методичні та наукові досягнення викладачів створили фундамент для підготовки студентів за спеціальністю «Практична психологія» (1997р.), яка згодом трансформувалась у спеціальність 6.030103 Практична психологія, а з 2015 р. перейшла в спеціальність 053 Психологія, галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки, згідно акту узгодження спеціальностей, затвердженого наказом МОН №266 від 29.04.2015 р.
Передумови створення ОП Психологія. Клінічна психологія.
У 2016 році за наказом МОН України №836 від 15.07.2016 р. в рамках пілотного проекту Благодійного Фонду Порошенка щодо розвитку інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області розпочато Всеукраїнський експеримент «Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області», спрямований на розроблення науково-організаційних засад практичного впровадження інклюзивної освіти, апробацію структурно-організаційної моделі інклюзивного освітнього середовища, сприяння соціальній інтеграції дітей з особливими освітніми потребами. Подальша його реалізація потребує вдосконалення системи підготовки кваліфікованого кадрового забезпечення фахівців спеціальності 053 Психологія, які володіють професійними знаннями, здатні до застосування психологічних знань, розв’язання актуальних завдань і практичних проблем в умовах професійної діяльності психолога в інклюзивному освітньому середовищі та клінічного психолога у різноманітних соціальних інститутах для забезпечення сприятливих умов розвитку особистості і групи, розкриття потенціалу, збереженню психічного і психологічного здоров’я із застосуванням сучасних методів та технологій.
Передумови створення ОП Психологія. Психологія консультування.
Стратегією регіонального розвитку Запорізької області до 2020 року (затверджено рішенням обласної ради від 25.02.2016 р., №1) одним із пріоритетних напрямів визначено піклування про здоров’я людини, підвищення рівня та якості життя населення. Реалізація цього напряму потребує вдосконалення системи підготовки кваліфікованого кадрового забезпечення фахівців спеціальності 053 Психологія, які володіють професійними знаннями, здатні розв’язувати актуальні завдання і практичні проблеми у сфері психопрофілактичної, психодіагностичної та консультативної роботи у різноманітних соціальних інститутах для забезпечення умов, які б сприяли розвитку особистості, групи та спільноти, збереженню психічного здоров’я та оптимізації діяльності, застосовуючи сучасні методи та інструменти.
Кадровий потенціал, матеріально-технічна база, інформаційне забезпечення та накопичений досвід кафедри психології дозволили започаткувати у 2016 р. ОП Психологія. Психологічне консультування та ОП Психологія. Клінічна психологія (на виконання Закону України «Про вищу освіту» ст. 5 п.1). У 2016-2017 н.р. у Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького здійснено перший набір здобувачів вищої освіти за ОП Психологія. Психологічне консультування та ОП Психологія. Клінічна психологія.
У зв'язку з затвердженням та введенням в дію Стандарту вищої освіти за першим (бакалаврським) рівнем в галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки, спеціальності 053 Психологія (наказ МОН України №565 від 24.04.2019 р.), Стандарту вищої освіти за другим (магістерським) рівнем в галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки, спеціальності 053 Психологія (наказ МОН України №564 від 24.04.2019 р.), в 2019 р. зміст ОП було оновлено і затверджено Вченою радою Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (протокол №15 від 27.06.2019 р.) з урахуванням вимог Стандарту вищої освіти, а також пропозицій та побажань здобувачів освіти, роботодавців та стейкхолдерів.
Перелік компетентностей випускника сформований з урахуванням сучасних вимог до здатності розв’язувати складні задачі та проблеми у галузі психології. Проектною групою на підставі освітньо-професійної програми розроблений навчальний план, який визначає перелік та обсяг навчальних дисциплін у кредитах ЄКТС, послідовність вивчення дисциплін, форми проведення навчальних занять та їх обсяг, графік освітнього процесу, форми поточного і підсумкового контролю. Атестація випускників освітньої програми спеціальності 053 Психологія проводиться у формі публічного захисту (демонстрації) кваліфікаційної роботи та атестаційного екзамену.
Вимоги до наявності системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти виконуються відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту» В 01.07.2014 р. №1556-VII (стаття 16. Система забезпечення якості вищої освiти) та ґрунтуються на принципах, викладених у «Стандартах і рекомендаціях щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти» Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти.